امروز: دوشنبه 3 مهر 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

دانلود پاورپوینت تاریخچه ایمنی، حفاظت و بهداشت کار

دانلود پاورپوینت تاریخچه ایمنی، حفاظت و بهداشت کار دسته: کار و امور اجتماعی
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 3029 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 283

بهبود شرایط کار و استقرار عدالت اجتماعی در سطح بین المللی، در طول سالیان دراز دلمشغولی بسیاری از افراد بوده است

قیمت فایل فقط 33,800 تومان

خرید

فرایند صنعتی شدن، موجب استفاده فزاینده از ابزار و        ماشین آلات فنی شده است. عدم رعایت اصول صحیح در ساخت یا استفاده از وسایل، حوادث ناشی از کار را افزایش داده است. بنابر بیانیه  آمارسازان بین المللی کار در سال 2003 روزانه هزار نفر در اثر حوادث ناشی از کار جان می دهند و خسارت سالانه بالغ بر    109 * 1250 $ می شود.

   وقوع انقلاب صنعتی 1760-1830 در انگلستان ( اختراع ماشین بخار 1782 جیمزوات) و سرایت به دیگر کشورهای اروپایی و استفاده از نیروی محرکه مکانیکی و الکتریکی موجب تبدیل کارهای دستی به ماشینی گردید و باعث تقسیم کار، افزایش تولیدات و سرعت در انجام کار شد که نتیجه آن افزایش خطر در محیطهای صنعتی بوده است.

بهبود شرایط کار و استقرار عدالت اجتماعی در سطح بین المللی، در طول سالیان دراز دلمشغولی بسیاری از افراد بوده است. رابرت آون انگلیسی در سال 1818 پیشنهاد نمود که مسائل مربوط به کار " در کمیسیون کار" در سطح بین المللی بررسی شود. اما اولین گامی که در این زمینه برداشته شد کنفرانس بین المللی در سال 1890 با حضور 14 کشور در برلین بود که نتیجه آن توصیه هایی در زمینه شرایط کار در معادن و تجدید کار اطفال و زنان و تعطیل هفتگی بود. در سال 1900 جامعه بین المللی حمایت قانونی از کارگران تشکیل شد.

   سرانجام در سال 1919 سازمان بین المللی کار در پایان جنگ جهانی اول بموجب ماده 13 قرارداد صلح ورسای برای حمایت از حقوق کارگران، ایجاد شرایط مساعد کار و امکانات کافی برای اشتغال و سطح زندگی مناسب برای کارگران سراسر دنیا تأسیس شد و  هدف از تأسیس آن استقرار عدالت اجتماعی، آزادی و امنیت اقتصادی و ایجاد فرصت های مساوی برای آحاد ملتها بوده است. در بدو تأسیس 45 کشور به عضویت این سازمان در آمدند و در حال حاضر 174 کشور عضو این سازمانند.

 این سازمان سه جانبه است یعنی اعضایی از کارگران،                کارفرمایان و دولتها در آن عضویت دارند.

حادثه ناشی از كار عبارتست از رویدادی غیر منتظره كه در هنگام كار روی می دهد و جریان عادی كار را متوقف می سازد. حادثه ممكن است دارای پیامدهای جسمی و روانی برای كاركنان و خسارات اقتصادی برای سازمان باشد.

 دریك مفهوم وسیع حوادث ناشی از كار كلیه حوادثی را که در ضمن كار و نیز در حین رفت و آمد به محل كار به وقوع         می پیوندد در برمی گیرد و برای اینكه حادثه ناشی از كار تلقی                 شود باید هم در حین انجام وظیفه رخ دهد و هم به            سبب انجام وظیفه رخ دهد.

انواع حادثه

    حوادثی كه مستقیماً سبب آسیب دیدگی می شود در كنفرانس جهانی 1962 بشرح زیر احصاء شده است:

      1- سقوط اشخاص

      2- سقوط اشیاء

      3- راه یافتن و تصادم یا اشیاء

      4- گیركردن و قرارگرفتن بین اشیاء

علل مستقیم :

•انجام غیر صحیح كار مانند سرعت غیر مجاز، تجهیزات ناقص
•سهل انگاری و قصور مانند قصور مدیریت در ایجاد وضعیت امن،  سهل انگاری در  آگاه سازی و نصب علائم هشداردهنده و استفاده نكردن از وسایل حفاظتی

    سازمان تأمین اجتماعی حادثه حین انجام وظیفه را در یكی از حالات زیر می داند:

الف: در كارگاه یا مؤسسات وابسته و محوطه آن مشغول خدمت باشد.

ب: بدستور كارفرما در خارج از محوطه كارگاه مأمور انجام وظیفه باشد. این مأموریت باید در ارتباط با كارگاه و وظایف قانونی وی و مقررات و عرف كار منطبق باشد.

ج: حوادثی كه هنگام رفت وآمد از منزل به كارگاه و  بالعكس رخ می دهد مشروط بر آنكه در اوقات    متعارف كار رخ دهد.

فایل پاورپوینت 283 اسلاید

قیمت فایل فقط 33,800 تومان

خرید

برچسب ها : تاریخچه ایمنی , حفاظت , کار , بهداشت کار , انواع حادثه در کار

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر