امروز: دوشنبه 28 بهمن 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق سوسیس و کالباس

دانلود تحقیق سوسیس و کالباس دسته: صنایع غذایی
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 43 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 48

سوسیون‌ها (sausages) كه در ایران به سوسیس و كالباس مرسوم است به فرآورده‌های گوشتی اطلاق می‌شود كه حاوی نمك و چاشنی‌ها (seasoning) باشند

قیمت فایل فقط 9,350 تومان

خرید

تعریف سوسیس و كالباس

در فرهنگ نامة دهخدا، تنها واژه‌ای به نام كالباس موجود می‌باشد كه دهخدا آن را چنین تعریف می‌كند:

«گوشت گاو و چربی خوك و گاهی پره‌های سیر كه آن را می‌پزند و درون رود كننده احتمالاً با توجه به فرایند تولید سوسیس و كالباس و یكسانی فرآیند ساخت آنها، دهخدا سوسیس و كالباس را به یك شیوه تعریف كرده است.

اما تعریف سوسیس و كالباس به صورت علمی به شرح زیر می‌باشد:

سوسیون‌ها (sausages) كه در ایران به سوسیس و كالباس مرسوم است به فرآورده‌های گوشتی اطلاق می‌شود كه حاوی نمك و چاشنی‌ها (seasoning) باشند.

در تعریفی دیگر سوسیس و كالباس عبارتند از مخلوطی پایدار حاصل از گوشت یك یا چندین حیوان حلال گوشت كه همراه با مواد دیگری در داخل پوشش‌های طبیعی و یا مصنوعی در شرایط مناسب پر شده و پس از طی فرایند حرارتی مناسب و سایر فرآیندها برای مصرف آماده می‌گردد.[1]

طبقه بندی سوسیس و كالباس

در یك تقسیم بندی سوسیس و كالباس را به دو رده تقسیم می‌كنند:

  • نوع چرخ شده با بافت درشت
  • فرآورده‌های با بافت امولسیون دار

در ایران به فرآورده‌های با قطر بزرگ كالباس و با قطر كوچك سوسیس گفته می‌شود. سوسیس و كالباس نوع بافت درشت دارای ذرت گوشت هستند كه فشرده نمی‌باشد و در سوسیس و كالباس‌های با بافت امولسیون شده، چربی از طریق اجزاء گوشت امولسینه و مستحكم می‌گردد. هر دو نوع این محصولات قابل سرد شدن، عمل آمدن پختن، خشك شدن، یخ زدن یا دودی كردن می‌باشد.

همان طور كه در تعریف سوسیس و كالباس گفته شده، جزء اصلی تشكیل دهندة سوسیس و كالباس گوشت حیوان مورد استفاده می‌باشد. در سوسیس ماهی یا كالباس می‌توان هر 2 نوع فوق را تولید كرد. با توجه به اینكه چربی ماهی در مقایسه با گوشت بسیار كمتر می‌باشد و یكی از مزایای رقابتی ما در تولید آن وجود چربی مناسب آن است لذا در تولید نوع دوم می‌توان كمی تأمل كرد. اگر چه می‌توان در نوع دوم به جای چربی تركیب گوشت‌های ماهی و سبز بجا استفاده كرد. توضیحات  كاملتر را در بخش مطالعة بازار می‌‌‌‌توانید ملاحظه فرمایید.

تاریخچة تولید فرآورده‌های گوشتی در ایران

تولید سوسیس و كالباس در ایران سابقه‌ای در حدود 80 سال دارد. در سال 1307 شخصی به نام «آواناسیف» كه روسی تبار بود با یك ماشین كوچك دستی شروع به تولید نموده و احتیاجات روزانة اتباع خارجی مستقر در تهران را به این محصولات مرتفع سازد. در سال بعد در سال 1309 هموطن دیگر او «لیشنسكی» كارخانه را به ظرفیت تولید 40 تا 50 كیلوگرم رساند. در سال 1310 آرزومان آوانیسانی كه از اراضة ؟ آذربایجان غربی بود، در منزلی واقع در خیابان منوچهری با وسایل دستی و امكانات ابتدایی به همراه 4 كارگر شروع به تولید فرآورده‌های گوشتی نمود. در مجموع اولین كارخانة تولید سوسیس و كالباس در ایران با همكاری «آوانیسانی» «لیشنسكی» بنیان گذاری گردید.

میزان تولید سوسیس و كالباس در ایران

قیمت فایل فقط 9,350 تومان

خرید

برچسب ها : سوسیس کالباس , تولید سوسیس , فرآورده های گوشتی , طبقه بندی سوسیس و کالباس

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر