امروز: چهارشنبه 20 آذر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق نقش راه آهن در اقتصاد

دانلود تحقیق نقش راه آهن در اقتصاد دسته: اقتصاد
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 40 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 20

اقتصاد حمل و نقل از راه آهن می‌گذرد

قیمت فایل فقط 9,350 تومان

خرید

اقتصاد حمل و نقل از «راه آهن» می‌گذرد

انرژی، منبع و كنترل‌كننده تمام فعالیت‌های انسان و طبیعت است. اهمیت روز افزون نفت در بین انرژی‌های مختلف درصحنه بین‌المللی به‌دلیل خصوصیاتی است كه این انرژی از آن برخوردار است كه تجدیدناپذیر بودن و تمركز ذخایر آن در قسمت‌های خاصی از جهان از آن جمله‌اند. سهم انرژی در تولید ناخالص داخلی كشورها و بویژه كشورهای تولید‌كننده و صادر‌كننده انرژی نیز با اهمیت و قابل ملاحظه است و مصرف انرژی رابطه مستقیمی با تولید ناخالص ملی دارد.

بطوریكه در بیشتر موارد میزان مصرف انرژی به ازای هر واحد تولید ناخالص می‌تواند درجه توسعه یافتگی یك كشور را نمایان سازد.

در حقیقت میزان مصرف انرژی خود یكی از عوامل تعیین‌كننده میزان تولید ناخالص ملی است.

مصرف انرژی در كشورها ارتباط تنگاتنگی با تولید ناخالص داخلی دارد، در كشور ما تولید ناخالص داخلی عمدتا متاثر از تغییرات جهانی بهای نفت خام بوده است (بطور مثال سهم گروه نفت درتولید ناخالص داخلی ایران از سال 84 تا86 به 53 درصد رسیده است). اقتصاد كشور ما عمدتا بر پایه درآمدهای نفتی بنا نهاده شده و قطع آن امری محال و ناممكن بنظر می‌رسد.

اما آنچه كه حائز اهمیت است این است كه جهان در ابتدای دوران بحران انرژی است، زیرا سوخت‌های خاصی مانند نفت خام قابل بازگشت نبوده و به سرعت در حال انزوال هستند. موضوعی كه بیش از همه به مشكلات ما دامن می‌زند این است كه ذخایر انرژی ناكافی، غیر‌قابل پیش بینی، آسیب پذیر و در حال اتمام هستند و بخش قابل توجهی از منابع در مناطقی با وضع سیاسی ناپایدار تولید می‌شود. صرفه جویی در انرژی، توسعه روش‌های جایگزین انرژی، توسعه قسمت‌های زیر‌بنایی گوناگون(بویژه حمل و نقل ریلی)، توسعه روش‌هایی برای صرفه جویی در انرژی در هر حوزه و آموزش جامعه در قبال مسائل مربوط به انرژی نیاز هم‌اكنون كشور ما است.

بخش حمل و نقل تنها بخشی است كه فقط از فرآورده‌های نفتی به عنوان منبع تامین انرژی بهره می‌گیرد. در ارزیابی گزینه‌های حمل و نقل، یكی از عوامل موثر در انتخاب گزینه نهایی، میزان مصرف انرژی در اشكال مختلف حمل و نقل است.

بالاترین مصرف انرژی در حمل و نقل

مصرف انرژی در بخش‌های مختلف اقتصادی كشور در سال‌های گذشته، روند رو به رشدی داشته است. بیشترین سهم مصرف انرژی در بخش حمل و نقل است؛این بخش‌ ‌به‌ منزله‌ یكی‌ از بخش‌های‌ زیربنایی‌ اقتصاد كشور، نقش‌ چشمگیری‌در ایجاد ارزش‌ افزوده‌ و مصرف‌ انرژی‌ دارد و جزو معدود بخش‌هایی‌ است‌ كه‌ در بیشتر كشورها، وابستگی‌ تام‌ به‌ فرآورده‌های‌ نفتی‌ دارد. این بخش‌، مصرف‌‌كننده‌ حدود ۹۸/۵ درصد بنزین‌ مصرفی‌ كشور و نزدیك به۵۰ درصد نفت‌ گاز مصرفی‌ كشور است‌ و از طرف دیگر، رشد مصرف سوخت در سال‌های اخیر بسیار سریع بوده و ادامه روند فعلی موجب بروز مشكلات بسیاری از جمله: عدم پاسخگویی ظرفیت تولید پالایشگاه‌ها و عدم پاسخگویی سیستم پخش و توزیع بحران‌های اجتماعی و ... خواهد شد.در حمل و نقل داخلی دو روش جاده و ریل نقش اصلی را در كشور ایفا می‌کنند.

مصرف جاده‌یی 7 برابر ریلی

در بخش حمل و نقل كالا، اختلاف مصرف سوخت این دو سیستم حمل و نقلی بسیار بیشتر از بخش حمل و نقل مسافر است. میانگین مصرف سوخت بر بار جابه‌جا شده در حمل و نقل جاده‌یی در سال‌های اخیر 0422/0 [Litre/Pass Km] بوده ولی مصرف مصرف سوخت بر بار جابه‌جا شده دركیلومتر حمل و نقل ریلی بطور متوسط 0058/0 Litre/Pass Km] [ است كه بیانگر مصرف بیش از 7 برابر سوخت در بخش جاده‌یی نسبت به سیستم حمل و نقل ریلی در واحد بار جابه‌جا شده است.

درباره تقاضای حمل و نقل ریلی با استفاده از مدل فیتزوری و اسمیت (1998)، برآورد تابع تقاضای حمل و نقل ریلی در دو بخش مسافری و باری با استفاده از روش ARDL، نشان می‌دهد كه در بخش مسافری، رشد تقاضای حمل و نقل ریلی مسافر در بلندمدت تحت تاثیر رشد تولید ناخالص داخلی، شاخص قیمت بلیت اتوبوس مسافربری، طول خطوط راه آهن و درآمد حاصل از حمل نفر- كیلومتر به قیمت ثابت است. این مساله درباره حمل بار تحت تاثیر نرخ رشد تولید ناخالص داخلی، شاخص قیمت حمل بار توسط كامیون، طول خطوط راه آهن و درآمد حاصل از حمل تن-كیلومتر به قیمت ثابت است. در هر دو مورد تقاضا برای حمل و نقل بار و مسافر، متغیر نرخ رشد تولید ناخالص داخلی تاثیرگذارترین متغیر است.

قیمت فایل فقط 9,350 تومان

خرید

برچسب ها : نقش راه آهن در اقتصاد , حمل و نقل ریلی , حمل و نقل ریلی و اقتصاد

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر