امروز: دوشنبه 3 مهر 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق عملکرد و آسیب شناسی رابطه آموزش عالی و بازار کار

دانلود تحقیق عملکرد و آسیب شناسی رابطه آموزش عالی و بازار کار دسته: کار و امور اجتماعی
بازدید: 7 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 179 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 15

آموزش عالی بازار کار مزایای عمومی و خصوصی آموزش عالی عوامل اثرگذار در بازار کار کشور

قیمت فایل فقط 9,750 تومان

خرید

مقدمه:

آموزش افراد یکی از پیچیده ترین وظایف کشورها بویژه کشورهای در حال رشد به شمار می آید. شاید بتوان گفت که هیچ وظیفه ای به اندازه آموزش افراد در یک جامعه، بویژه جوامع در حال توسعه در تحکیم ارزشهای آن جامعه، انتقال دانش و تکنولوژی و افزایش توان تولیدی آن نقش اساسی نداشته باشد. زیرا نظام آموزشی از یک سو ارزشهای جامعه را در فرد پرورش می دهد و از سوی دیگر همزمان با پرورش توانائیهای بالقوه او تفکر انتقادی فرد را جهت تصدی مشاغلی در بخشهای مختلف اجتماعی و اقتصادی آماده می کند.

این ارتباط در نظام آموزشی عالی بیشتر به چشم می خورد. زیرا نظام آموزش عالی کشورها وظایف سنگینی برعهده دارند. حفظ، انتقال و توسعه میراث فرهنگی، ارزشهای اجتماعی و تربیت نیروی انسانی متخصص از جمله این وظایف می باشد. دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، مراکزی برای عرضه آموزش عالی هستند که بعنوان کانون یاددهی و یادگیری، تدریس و تحقیق را در رشته های تحصیلی مختلف دانشگاهی، بصورت عمقی ارائه می کنند و فرصت به فعلیت در آوردن تواناییهای هوشی، اخلاقی و عملی را برای دانشجویان فراهم می سازد.

علاوه براینها نقش و جایگاه نظام آموزشی عالی مهمترین نقش را در رشد و توسعه کشورهای مختلف بر عهده دارد. (حیدری عبدی، 1380)

مبحث توسعۀ اقتصادی، آموزش عالی و اشتغال از مقولات مورد علاقه ، مناظره و کشمکش محافل علمی، فرهنگی و اقتصادی کشور در سالهای اخیر بوده است. در این میان جماعتی بدون درنظرگرفتن عواملی چون رکود اقتصادی ، نبود رشد مطلوب تولید ناخالص داخلی ، ناتوانی بخش های اقتصادی در زمینۀ ایجاد فرصت های شغلی و بالتبع افزایش نرخ بیکاری، بی پروا و نسنجیده یکسره به تخطئه دانشگاهها پرداخته اند. آنهم به این بهانۀ واهی که افزایش شمار فارغ التحصیلان دانشگاهی با فرصت های شغلی سازگار به ویژه از نوع دولتی – تناسب منطقی ندارد.  

تحلیل و پیش بینی نیاز به نیروی کار، به ویژه نیروهای متخصص، در نیمه دوم قرن بیستم، بیش از پیش توجه دولتها را به خود معطوف ساخت.  این پدیده به دنبال چندین جریان به هم وابسته تحول، یعنی تغییر و فراگیری نظامهای آموزشی، رشد روز افزون تمایل خانوارها و بنگاهها برای کسب دانش و مهارت بیشتر، تقسیم کار و تخصصی شدن بیش از پیش فرآیندهای تولید، بازاری شدن فعالیتهای کسب وکار و فروپاشی نظامهای کار خانوادگی و خوداشتغالی در مقایسه با گذشته، رشد جمعیت و تمایل بیشتر افراد به ویژه زنان برای ورود به بازارهای کار متشکل ایجاد شد که در نتیجه این تحولات، بیشتر جوامع با مازاد عرضه نیروی کار مواجه شدند.  از این رو، توجه به نوعی برنامه ریزی نیروی انسانی که سرانجام به تدوین برنامه های آموزشی منجر شود، در مقیاسی گسترده در دستور کار تصمیم سازان و سیاست گذاران توسعه منابع انسانی کشورها قرار گرفت.  البته، این نوع نگرش، با فراز و نشیب های فراوانی همراه بوده است؛ در اوایل دوره، به دلیل نگرانی از این موضوع که ممکن است کمبود نیروی انسانی صاحب صلاحیت، تنگنایی بر سر راه رشد اقتصادی ایجاد کند»

و در ادامه داریم:

مزایای عمومی و خصوصی آموزش عالی

ضرورت آموزش و پرورش نیروی انسانی

عوامل اثرگذار در بازار کار کشور

آسیبهای موجود در بازار کار کشور:

راهکارهایی برای رفع مشکلات پیش روی بازار کار

فایل ورد 15 صفحه

قیمت فایل فقط 9,750 تومان

خرید

برچسب ها : آموزش عالی بازار کار , مزایای عمومی و خصوصی آموزش عالی , عوامل اثرگذار در بازار کار کشور

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر